•   Wtorek, 23 lipca 2024
Testy i recenzje

Huawei Mate 20 Pro vs iPhone XS

Dziś chcemy porównać dwa potężne urządzenie, to flagowe okręty na rynku smartfonów w ostatnich latach. Jeden z Androidem, drugi posiada iOS. Który więc będzie lepszy w tym zestawieniu? Postaramy się na tym właśnie skupić i zastanowić po jaki sprzęt warto sięgnąć.

Wygląd

Po stronie Apple’a dostajemy estetykę, którą znamy. Subtelna, ładnie prezentująca się konstrukcja. W niemalże wszystkich wersjach kolorystycznych smartfon prezentuje się ładnie. Boczne ramki podkreślają konstrukcję, jeśli do czegoś można się tutaj przyczepić to do odstającego aparatu, ale nie ma co ukrywać, że bardzo ładnie wygląda prążkowane szkło. Co zwraca uwagę to aparat, którego części ułożone są tak, że obwódka tworzy kwadrat. Oba urządzenia wyglądają ładniej, ale wydaje się, że to Huawei oferuje coś więcej, dostajemy poczucie czegoś nowego i dlatego można mówić tutaj o przewadze tego sprzętu nad iPhone’m.

Wyświetlacz

Tegoroczne urządzenie Apple otrzymało wyświetlacz w technologii OLED. Ma on 5,85 cala i rozdzielczość 1125 x 2436 pikseli. W sumie daje to 459 pikseli na cal. Natomiast Huawei ma większy ekran 6,39 cala i rozdzielczość 1440 x 3120 pikseli co daje 538 pikseli na cal. Teoretycznie wygląda to lepiej w liczbach, jednak ogólnie można powiedzieć, żę oba wyświetlacze mają świetny wygląd. Zwycięzcą jest jednak iPhone ze względu na to, że pojawią się głosy, że sprzęt Huawei ma problemy z niektórymi egzemplarzami.

Podzespoły

W chińskim urządzeniu pracuje Kirin 980 z ośmioma rdzeniami i do tego 6 GB RAM. Na pliki użytkownika mamy 128 albo 256 GB. Jego konkurent ma natomiast autorski procesor Bionic A12 i ma 4 GB RAM. Są trzy warianty, gdy chodzi o pojemność 64, 256 i 512 GB pamięci na aplikacje. W testach syntetycznych urządzenie od Huwaei nie ma sobie równych to wyjątkowy sprzęt. Jednak, gdy chodzi o benchmarki lepiej wypada urządzenie Apple co oznacza, że sprzęt ten długo się nie zestarzeje i będzie zapełniał świetną wydajność w trakcie pracy. Dlatego tutaj możemy postawić znak równości między tymi urządzeniami.

Porównanie smartfonów

Aparat fotograficzny

To bardzo trudne porównanie, ponieważ jak wiemy Huawei eksperymentuje z możliwościami fotograficznymi sprzętu. Potwierdza to również Mate 20 Pro. Mamy tutaj do czynienia z potrójnym aparatem : 40, 20 i 8 megapikseli z przysłonami o wartościach wynoszącymi odpowiednio f/1.8, f/2.2 i f/2.4). Urządzenie Apple ma dwa obiektywy 12 MP i przysłony f/1.8 oraz f/2.4. Oba sprzęty są z najwyższej półki pod tym kątem i są w stanie stworzyć dla nas rzeczywiście świetnie wyglądające fotografie. Sprzęt od Apple ma nieco lepszy HDR natomiast Huawei zapewnia nam możliwość stworzenia szerokokątnej fotografii.

Akumulator

Huawei Mate 20 Pro został wyposażony w baterię 4200 mAh a konkurent ma jedynie 2659 mAh. To jedna nie oznacza, że różnice między oboma urządzeniami będą drastyczne. iPhone XS pracuje półtora dnia a urządzenie od Huawei 2 dni. Oczywiście w związku z tym wyżej stawiamy tutaj sprzęt z Chin.

Łączność i inne elementy

Oba smartfony mają certyfikat wodoszczelności na poziomie IP68 i mają moduły NFC oraz Bluetooth 5.0. Niestety urządzenia nie mają złącza jack. Nie podłączymy więc przewodowych słuchawek a przynajmniej nie jest to łatwe. Huawei oferuje nam również coś naprawdę ciekawego, a mianowicie wbudowany w ekran czytnik linii papilarnych. To rzeczywiście innowacja, która sprawia, że ten sprzęt postawić możemy wyżej.

Podsumowanie

Urządzenie bez wątpienia są świetne. Jasne, że to najwyższa półka. Nie zmienia to jednak faktu, że nowe urządzenie z Chin to duży skok jakościowy a to sprawia, że sprzęt ten po prostu stawia na coś zupełnie nowego na rynku. Tym samym może być postawiony wyżej niż Apple, gdzie rozwija się wyłącznie już stworzone techniczne rozwiązania. Właśnie to, że firma Apple nie ryzykuje, nie rozwija nowych opcji sprawia, że wyżej stawiamy w tym teście sprzęt z Chin.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾