Smartfon z dobrym aparatem – co wybrać?
Szukasz dobrego smartfona do zdjęć? Podpowiadamy, jak wybierać.
Niezbędne wyposażenie
Na początku trzeba podkreślić, że nie da się aparatem w telefonie zastąpić profesjonalnej lustrzanki. Jest to w końcu tylko dodatek do urządzenia podstawowego. Tym niemniej, można liczyć na naprawdę dobre modele, chociaż dla ich znalezienia trzeba poświęcić trochę czasu i energii. Liczy się tutaj jakość sprzętu oraz dołączonego do niego oprogramowania. Co więcej, aparaty potrafią się bardzo różnie spisywać w zależności od warunków otoczenia.
Najważniejsze kwestie
W przypadku aparatów w telefonach komórkowych na szczęście nie trzeba badać kilkudziesięciu elementów, by podjąć dobrą decyzję. Co więcej, nie trzeba przejmować się różnymi nakładkami i dodatkami, jak w przypadku lustrzanek, ponieważ w przypadku aparatów smartfonowych jest to raczej rzecz niewarta uwagi. Z drugiej strony, dochodzi tutaj kwestia oprogramowania, co w przypadku lustrzanek jest elementem zupełnie osobnym.
Parametry techniczne
Na początek warto jest się skupić na najprostszych do oceny twardych parametrach technicznych. Najistotniejsze z nich to:
I. Wielkość matrycy – jest to w najprostszym ujęciu ilość informacji, jaką jesteśmy w stanie zapisać o danym zdjęciu. Im większa matryca, tym lepiej. Matryce w telefonach są niezłe, ale trzeba pamiętać, że tak naprawdę jest to tylko wyrównanie możliwości średniej klasy aparatu kompaktowego.
II. Jasność obiektywu – jasność obiektywu wyrażona jest poprzez współczynnik F wyjaśnić go można tak, że im większe F, tym więcej światła jest w stanie dotrzeć do aparatu w jednostce czasu i tym szybciej powstanie zdjęcie. Dlaczego ma to znaczenia? Bo w ciemnych okolicznościach niemal każde zdjęcie będzie poruszone. Duża przesłona, czyli wysokie F, to jednak pewne kłopoty przy zdjęciach w normalnych warunkach. Salomonowym rozwiązaniem okazało się zastosowanie dwóch, a nawet więcej uzupełniających się przesłon o różnym F.
III. Rozdzielczość – liczba mega pikseli uzyskiwanego zdjęcia. Jest to informacja najczęściej podawana przez marketingowców, dzisiaj często już w dziesiątkach mega pikseli. Kilkanaście mega pikseli to zdjęcie składające się z podobnej ilości punkcików co zdjęcie z kompaktu. Trzeba jednak uważać, bo sama ilość pikseli to nie wszystko. Ważna jest jeszcze jakość informacji, która się zapisze, a to już zupełnie inna bajka.
Cechy drugorzędne
Powyższe elementy to elementy kluczowe, ale wiele aparatów jest w stanie zbliżyć się do perfekcji głównie dzięki cechom drugorzędnym. Takie elementy to na przykład silna i precyzyjna lampa błyskowa, skuteczny oraz łatwy w obsłudze autofocus, a także optyka wykonana z prawdziwego szkła, a nie z poliwęglanu. Sprytne oprogramowanie aparatu jest też często w stanie zniwelować wszystkie wady aparatu, a oprogramowanie niedopracowane nie pozwoli uzyskać dobrych rezultatów pomimo świetnego sprzętu. Nie ze wszystkich takich dodatków trzeba korzystać, więc na przykład autofocus może nas w ogóle nie interesować.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz ⇾