•   Czwartek, 13 czerwca 2024
Poradnik

Telefon dla seniora

Jeśli jesteś nowy w świecie smartfonów lub po prostu chcesz, aby sens wszystkich opcji ułożone przed tobą, ten artykuł powinien pomóc demystify wybór odpowiedniego urządzenia do swoich potrzeb

Smartfony są niezwykle popularne urządzenia, ale ich ogromne możliwości uczyniły je coraz bardziej skomplikowane dla nowicjuszy. Co może wydawać się drugą naturą dla młodych ludzi może być niezwykle mylące dla pokolenia, które dorastało przed Internetem. 

Niestety, zdecydowana większość rynku jest skierowana do doświadczonych użytkowników telefonów, więc trzeba szukać nieco głębiej, jeśli chcesz telefon, który jest naprawdę odpowiedni dla starszych pokoleń. Smartfon może być nadal droga do zrobienia, ale jeśli dzwonienie i wysyłanie wiadomości tekstowych jest nadal priorytetem, to podstawowy telefon komórkowy może być bardziej odpowiedni. 

Smartfon dla osób starszych: Na co zwrócić uwagę

Ogrom wyboru może być zniechęcający, ale nie bój się zagospodarować swój czas i spróbować różnych telefonów zanim dokonasz wyboru: jest to zakup, który  będziesz chciał zrobić tylko raz na dwa do trzech lat, więc opłaca się zfobić to dobrze.

Prosty interfejs

Ze względu na ogromną ilość funkcji, jakie oferują smartfony w porównaniu z telefonami stacjonarnymi, ich obsługa może wydawać się skomplikowana. Poszukaj smartfona z prostą, łatwą w użyciu, intuicyjną nawigacją. Pomyśl o kilku kluczowych rzeczach, które będziesz chciał zrobić - wykonać połączenie, wysłać e-mail, znaleźć numer telefonu - i poproś o wypróbowanie ich w sklepie. Nie bój się prosić o radę, ale jeśli wyjaśnienie, jak wykonać te kluczowe czynności zajmuje sprzedawcy dużo czasu, to może nie jest to telefon dla Ciebie.

Upewnij się, że spędzasz trochę czasu przy użyciu klawiatury ekranowej, zbyt. Większość z nich będzie reagować na naciśnięcia klawiszy, dzięki czemu litery lub liczby, których dotyczy, są większe, a nawet delikatnie wibrują. To może być ogromna pomoc, jeśli chodzi o użyteczność, ale nie wszystkie interfejsy są zbudowane tak samo.

Produkty Apple słyną z łatwości użytkowania, a iPhone jest na ogół bardzo prostym i intuicyjnym urządzeniem, z którym można się dogadać. Wybór jednego z nich oznacza, że płacisz ceny Apple chociaż, które są zazwyczaj wyższe niż większość alternatyw.

Większość smartfonów na rynku, jednak użyć Google's Android OS. Telefony z systemem Android oferują większą różnorodność i są dostępne w szerszej gamie kształtów, rozmiarów i cen. Ważne jest, aby pamiętać, że poszczególne telefony mogą mieć różne wersje interfejsu systemu Android - zwykle określane jako "skórki" lub "launchery". Wypróbowanie przed zakupem pomoże dać poczucie, jak łatwo jest korzystać z launchera każdego producenta i czy jest on odpowiedni dla Ciebie.

Jeśli okaże się, że interfejs ekranu dotykowego jest zbyt trudny do efektywnego wykorzystania - i badania wykazały, że problemy z koordynacji ręka-oko towarzyszą starzeniu się - może być, że urządzenie, które również pochodzi z klawiatury sprzętowej lub obsługuje kompatybilne akcesorium jest właściwa opcją.

smartfon dla seniora

Duży ekran

Praktycznie wszystkie smartfony mają co najmniej 5-calowy wyświetlacz, te dni. High-end urządzenia, takie jak Android oparte Samsung Galaxy S21, mają wyświetlacze, które przechodzą przeszłości 6in. Im większy ekran, tym droższy telefon ma tendencję do być, i duży ekran będzie drenażu żywotność baterii nieco szybciej. Ponadto, warto pamiętać, że nie wszystkie ekrany są tworzone równe: wyświetlacz na stosunkowo małym urządzeniu może być ostrzejszy niż w niektórych większych telefonów. Więc po raz kolejny, próbując przed zakupem jest ważne.

Coś łatwego do przenoszenia

Po prostu dlatego, że smartfony zawierają tak wiele funkcji, muszą zawierać dużą baterię i potężny procesor. Duży ekran w smartfonie może szybko stać się uciążliwy dla oczu niektórych użytkowników. Ponownie, to jest to, gdzie warto wypróbować telefon osobiście przed zakupem.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾