•   Wtorek, 21 maja 2024
Chińskie smartfony

Źródła popularności smartfonów z Chin

Firmy wywodzące się z Chin nie tylko produkują coraz więcej telefonów komórkowych, ale również są w stanie docierać z nimi do odbiorców na całym świecie. Co więcej, niezmiernie rzadko są to tanie, niskiej klasy rozwiązania, które można traktować jedynie z przymrużeniem oka.

Oczywiście, zmiana przekonań nigdy nie jest prosta, nie dziwi więc to, że ciągle jeszcze nie brakuje osób podchodzących z pewnym niepokojem do telefonów komórkowych, o których wiadomo, że zostały wyprodukowane w Chinach. Czy jednak obawy te są słuszne?

Pierwszym krokiem wydaje się ustalenie, czym właściwie są chińskie smartfony. Najłatwiej zdefiniować je jako urządzenia, które produkowane są przez firmy z siedzibą na terenie Chin. Jest ich wiele, za najbardziej znane uznaje się dziś przy tym: Xiaomi, Huawei, Honor, Meizu, Oppo, ZTE oraz Vivo. W przypadku wielu z nich już dziś mówi się jako o markach, które nad Wisłą są nie tylko znane, ale i bardzo szanowane. Co więcej, Huawei rzuca wyzwanie Samsungowi, z którym rywalizuje o miano najlepszego sprzedawcy telefonów w Polsce!

Gwarancja

Jedno z pierwszych pytań, jakie pada wówczas, gdy dyskusja zbacza na „chińskie smartfony” jest pytanie o gwarancję na te produkty, które pochodzą z Chin. Odpowiedź nie jest wcale jednoznaczna i zwykle wpływa na nią to, z jakim modelem mamy do czynienia. Wielu chińskich producentów już dziś zadbało o to, aby w Polsce znajdowała się ich oficjalna dystrybucja. Tak jest choćby w przypadku Meizu, Xiaomi i Huawei. Jeśli więc decydujemy się na zakup smartfonów tych marek, możemy liczyć nie tylko na pełną gwarancję, ale i na serwis, który działa na terenie naszego kraju. Oczywiście, dzieje się tak tylko wtedy, gdy same urządzenia pochodzą z dystrybucji europejskiej lub krajowej. Tu warto pamiętać, że cennym wsparciem są dla nas przepisy unijne. Wynika z nich, że sprzęt, który zakupiliśmy na terenie jednego z krajów członkowskich musi posiadać gwarancję obowiązującą także w pozostałych państwach.

Chińscy producenci smartfonów

Ogrom wyboru

Jedną z największych zalet smartfonów z Chin jest to, że na rynku mamy do czynienia z wieloma ich modelami. Potencjalni nabywcy mogą więc liczyć na wiele urządzeń charakteryzujących się zróżnicowaną specyfikacją, możliwościami oraz cenami. Chińscy producenci, w przeciwieństwie do innych wiodących firm, nie boją się przy tym ryzykować. Muszą wyróżnić się w tłumie, możemy więc liczyć na to, że nawet relatywnie tanie modele będą rozwiązaniami innowacyjnymi.

Cena

Trudno polemizować z osobami, które przypominają, że to czynnik cenowy ma największy wpływ na preferencje kupujących. Tymczasem ceny chińskich telefonów komórkowych są naprawdę atrakcyjne. Wyjątkiem może być firma Huawei, choć i w jej przypadku telefon flagowy jest tańszy niż flagowiec Samsunga.

Na co uważać?

Dziś smartfony z Chin są odbierane jako rozwiązania wyjątkowo atrakcyjne, należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy producent z Chin jest w jednakowym stopniu godny naszego zaufania. Zawsze należy więc pamiętać o tym, aby dokonywać oceny telefonu przede wszystkim pod kątem jego specyfikacji, a nie kraju pochodzenia.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾