•   Wtorek, 8 października 2024
Funkcje smartfonów

Co warto wiedzieć o ładowaniu indukcyjnym smartfonów?

Coraz częściej możemy usłyszeć o telefonach, które dopuszczają możliwość ładowania indukcyjnego. Rzeczywiście, trudno zaprzeczyć temu, że mamy w jego przypadku do czynienia ze sporym przełomem, który pozwala nam na cieszenie się ze znacznie wyższego komfortu użytkowania telefonu. Co jednak jeszcze warto nim wiedzieć?

Jak to działa

Ładowanie smartfonów bezprzewodowo jest możliwe dzięki standardowi Q1. I choć mamy do czynienia z rozwiązaniem stosunkowo nowym, jego twórcą był Nikola Tesla. Ładowarki indukcyjne, z którymi mamy do czynienia obecnie, wykorzystują zjawisko indukowanego napięcia elektrycznego. Cewka nadawcza ładowarki umożliwia przepływ prądu, ten zaś wytwarza pole elektromagnetyczne. To właśnie te pole indukuje napięcie w cewce odbiorczej znajdującej się w telefonie. W konsekwencji prąd przepływa w sposób bezprzewodowy, a jednocześnie bezpieczny. Oczywiście, nie możemy zapominać o tym, że z bezprzewodowym transferem energii mamy do czynienia jedynie na linii ładowarka-telefon. Sama ładowarka w sposób przewodowy pobiera prąd z sieci.

Czy to się opłaca

Oferta telefonów, w których zastosowanie znajduje ładowanie bezprzewodowe nie jest duża. Kupujący mogą więc mieć pewne wątpliwości. Skoro ładowanie takie jest wygodne, dlaczego nie jest popularne? Z pewnością odpowiedź na to pytanie będzie łatwiejsza, gdy poznamy zarówno zalety, jak i wady ładowania bezprzewodowego.

Zalety ładowania bezprzewodowego

Chyba największą zaletą tej formy ładowania jest wygoda, nie musimy bowiem podłączać kabli, a jedynie odkładać telefon na ładowarkę. Warto podkreślić też, że same ładowarki indukcyjne są zarówno elastyczne, jak i komfortowe, a do tego znane są ze swojego szybkiego i sprawnego działania. To idealne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku osób, które używają telefonu intensywnie, bateria nawet najlepszych smartfonów nie zawsze jest bowiem w stanie sprostać wymaganiom tej grupy użytkowników.

Ładowanie indukcyjne smartfona

Wady ładowania indukcyjnego

Najpoważniejszym problemem w przypadku ładowania indukcyjnego ciągle jest niewielka liczba urządzeń dostosowanych fabrycznie do tego procesu. Niestety, w konsekwencji mamy też do czynienia z ich dość wysokimi cenami.

Jaką opcję wybrać?

Zarówno jeden, jak i drugi sposób ma swoich gorących zwolenników i z pewnością nie brakuje mu mocnych storn. W przypadku ładowania indukcyjnego na uwagę zasługuje choćby to, że jest wygodniejsze w obsłudze, zdejmowanie telefonu z ładowarki, a następnie odkładanie go w te samo miejsce nie jest bowiem skomplikowaną czynnością. Ładowanie tradycyjne nie posiada aż tak dużej wygody.

Za każdym razem wymaga od użytkownika podłączenia przewodu do telefonu. Częste przypinanie oraz odpinanie kabla nie jest też najlepsze dla samego telefonu, może bowiem doprowadzić do uszkodzenia przewodu. Wypada jednak docenić to, że taka opcja jest dziś dostępna powszechnie. Ładowanie bezprzewodowe sprawdza się tak w domu, jak i w biurze, choć warto zaopatrzyć się nie w jedną, ale w dwie ładowarki, aby było naprawdę efektywne.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾