•   Wtorek, 21 maja 2024
Funkcje smartfonów

Poznaj telefony z najbardziej wydajną baterią

Wiele osób przyznaje, że już w momencie zakupu telefonu komórkowego interesuje się pojemnością dostępnej w nim baterii. Tylko w ten sposób można oczekiwać, że telefon będzie służył im w pracy i podczas zabawy bez konieczności jego nieustannego ładowania. Okazuje się, że nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z flagowcami, w wydajności baterii istnieją dość wyraźne różnice.

PhoneArena.com to serwis internetowy, który zdecydował się na przetestowanie wszystkich ważniejszych nowych telefonów z wyższej półki z 2018 roku. Zrobił to po to, aby sprawdzić, z jak wydajną baterią możemy mieć do czynienia w poszczególnych z nich. Podjął się również próby udzielenia odpowiedzi na pytanie o to, jakie czynniki można uznać w takim wypadku za kluczowe.

Metoda pomiaru

Jeśli chcemy sprawdzić, jak długo działa telefon na jednym naładowaniu, musimy mieć świadomość tego, że wcale nie postawiliśmy przed sobą najłatwiejszego zadania. Wyniki mogą różnić się między sobą, a kluczowe znaczenie ma to, w jaki sposób korzystamy z telefonu. Nie bez znaczenia jest również to, z jakim ekranem mamy do czynienia. Jeśli telefon dysponuje ekranem OLED należy zdawać sobie sprawę z tego, że robienie zdjęć z dużą ilością bieli będzie wymagało znacznie więcej energii.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie te czynniki, z pewnością zrozumiemy, dlaczego wspomniany serwis zdecydował się na autorski test porównawczy – taki sam dla różnych telefonów. Każde urządzenie zostało obciążone pracą w taki sam sposób z wykorzystaniem specjalnie napisanej w tym celu aplikacji. Postarano się również, aby na tym samym poziomie utrzymana została jasność ekranów.

Smartfon z wytrzymałą baterią

Przegląd telefonów z największą wydajnością baterii

W zestawieniu pierwsze dwa miejsca przypadły telefonom BlackBerry – odpowiednio Motion oraz KeyOne z bateriami 4000 i 3500 mAh. Telefony te łączy to, że do ich sterowania wykorzystywany jest procesor Snapdragon 625. Okazuje się, że jest on w stanie zapewnić baterii wyjątkową żywotność. Nic więc dziwnego, że oba telefony są w stanie zaimponować nawet tym osobom, które mają tendencję do ich intensywnego wykorzystywania. Niezwykle oszczędny chip wystarczyłby do zajęcia pierwszego miejsca przez model Motion, wypada jednak docenić również wyjątkowo wydajną baterię.

Na podium znalazło się też miejsce dla telefonu Huawei Mate 10 Pro z baterią o pojemności 4000 mAh. Telefon ten, jeśli tylko będziemy go wykorzystywać w umiarkowany sposób, może przetrwać na jednym ładowaniu nawet dwie doby. Tym razem mamy do czynienia z chipem Kirin 970, którego znakomita wydajność w dużej mierze wynika z tego, że za jego produkcję odpowiada sama firma Huawei. Pozwala to na utrzymanie zużycia energii na solidnym poziomie.

Poza podium, ale na wysokim czwartym miejscu, znalazł się telefon Samsung Galaxy S8 Active. Telefon ten nie różni się zasadniczo od klasycznej wersji S8, na uwagę zasługuje jednak to, że jego czas pracy jest znacznie dłuższy. Ma to związek z większą niż w pozostałych modelach tej serii, pojemnością baterii zastosowanej w telefonie dla aktywnych.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾