•   Czwartek, 13 czerwca 2024
Poradnik

Wybieramy optymalny smartfon dla seniora

Jeśli zależy nam na nowoczesnym smartfonie, z którego mogliby korzystać seniorzy, musimy pamiętać o tym, że nie może być to dowolne rozwiązanie. Jego atutem powinna być nie tylko wygodna obsługa, ale również łatwość komunikowania się z najbliższymi. Nie wolno też zapominać o dostępie do Internetu. Jaki więc telefon wybrać?

Idealny telefon dla babci i dziadka

Tym, co powinno, w pierwszej kolejności, charakteryzować telefon przeznaczony dla babci i dziadka, jest dopasowanie smartfona do ich potrzeb. Jeśli więc senior deklaruje, że zależy mu na sprzęcie, który ułatwi mu komunikowanie się z najbliższymi, kupowanie mu nowoczesnego smartfona mija się z celem. Jest to nieuzasadnione choćby dlatego, że na rynku nie brakuje specjalnych telefonów przeznaczonych właśnie dla osób starszych. Ich funkcjonalność jest ograniczona, rekompensuje to jednak średniej wielkości ekran w zestawieniu z dużą i czytelną klawiaturą. Telefony tego rodzaju zwracają na siebie uwagę również ze względu na uproszczony interfejs pozwalający na pewniejsze poruszanie się po menu.

Sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy nasi dziadkowie deklarują gotowość do korzystania z Internetu. W takim wypadku warto zastanowić się nad smartfonem z najniższej, a nawet ze średniej półki cenowej. Jednym z najważniejszych elementów decydujących o skuteczności i trafności wyboru, z pewnością będzie w takim przypadku ekran.

Przyjmuje się, że powinien być on odpowiednio duży tak, aby łatwiejsze było również samo nawigowanie telefonem. Gdy zdecydujemy się na telefon wyposażony w system Android, z pewnością znajdziemy specjalne nakładki systemowe, których zadanie polega na zmianie interfejsu. Dzięki niej osoba starsza może bez większego problemu poruszać się po urządzeniu. Telefony z ekranem dotykowym sprawdzają się nie tylko podczas przeglądania Internetu, ale i w trakcie pisania wiadomości.

Smartfon dla babci i dziadka

Innym ważnym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest bateria. Wypada przy tym podkreślić, że nie należy na niej oszczędzać, a absolutne minimum to w jej przypadku 300 mAh. Taka bateria daje gwarancję tego, że nawet dość intensywnie użytkowany telefon poradzi sobie przez cały dzień bez konieczności ponownego ładowania. Choć obecnie modne są przede wszystkim smartfony z obudową ze szkła, nie warto wybierać ich dla seniora. Szkło nie jest przesadnie trwałe.

Najciekawsze telefony dla babci i dziadka

Xiaomi Redmi 6A

Propozycja firmy Xiaomi zwraca na siebie uwagę między innymi dlatego, że posiada ekran o przekątnej wynoszącej aż 5,4 cala. Nie bez znaczenia jest i to, że smartfon został wyposażony w ośmiordzeniowy procesor i 3 GB pamięci RAM, co sprawia, że nawet intensywnie wykorzystywany powinien działać płynnie.

Samsung Galaxy XCover 4

Także propozycja przygotowana przez firmę Samsung wydaje się interesująca zwłaszcza, że stanowi doskonałe połączenie klasyki i nowoczesności. Ciekawie prezentuje się zwłaszcza wzmocniona obudowa, która znakomicie radzi sobie nie tylko z drobnymi uszkodzeniami, ale również z upadkami telefonu. Smartfon jest też chroniony przed wodą i kurzem.

Zobacz również

Komentarze (0)

Zostaw komentarz ⇾